Problem z samotnością osób starszych

Problemy osób starszych nie ograniczają się jedynie do kwestii zdrowotnych. Bardzo często są one związane również z osamotnieniem. W związku z rosnącą liczbą wiekowych mieszkańców Polski i niżem demograficznym, problem samotności wśród osób starszych staje się coraz bardziej namacalny. Co możemy zrobić, by poprawić sytuację seniorów?

 

Osamotnienie osób starszych

Seniorzy w Polsce borykają się z wieloma problemami – wysokie ceny leków, źle rozwinięta opieka społeczna i niewielka pomoc ze strony państwa, a także niskie emerytury czy ogólnie złe warunki życia codziennego. Mimo powstających na terenie całego kraju Domów Seniora, bardzo wiele osób starszych zmaga się ponadto z problemem samotności. Wiele wiekowych osób straciło swoich bliskich, część z nich nie ma również rodziny. Samotność starszych ludzi staje się coraz bardziej powszechna, co wynika nie tylko z wadliwości systemu, ale także z kwestii starzejącego się społeczeństwa. Osamotnienie osób starszych jest problematyczne nie tylko ze względu na obniżony komfort psychiczny seniorów, ale także na ich zły stan zdrowia. Ludzie samotni bardzo często nie są w stanie zadbać o siebie prawidłowo, nie otrzymują również niezbędnej pomocy.

 

Samotność starszych ludzi i sposoby jej przeciwdziałania

Domy Seniora, choć oferują pomoc na wielu płaszczyznach, bardzo często nie spełniają do końca wszystkich swoich funkcji. Ze względu na niedokształcenie personelu, brak środków finansowych czy problemy sanitarne ośrodki tego typu często pozostawiają wiele do życzenia. Osoby starsze i osamotnione wymagają szczególnej opieki – nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Samotność powoduje u osób starszych depresję, często wprowadza seniorów w stan apatii i zniechęcenia, a nawet prowadzi do chęci odebrania sobie życia. Osamotnieniu można jednak przeciwdziałać – głównie poprzez spotkania z osobami starszymi i zapewnienie im komfortu psychicznego, a także nakłonienie do powrotu do dawnych pasji, rozrywek i aktywności.

 

Radzenie sobie z samotnością

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na złe samopoczucie seniorów. Najczęstszymi powodami są utrata bliskich, pogorszenie stanu zdrowia, nuda, odizolowanie od reszty społeczeństwa, brak pieniędzy czy utrata samodzielności. Części z tych czynników możemy przeciwdziałać, samodzielnie dbając o poprawę samopoczucia seniorów. Czasami wystarczy bowiem zaledwie obecność drugiej osoby, aby starszy człowiek poczuł na nowo chęć do życia. Samodzielna opieka nad osobami starszymi wymaga stawienia czoła wielu wyzwaniom, prowadzi jednak do ogromnej satysfakcji i niesie za sobą prawdziwą pomoc. Zachęcanie seniorów do aktywnego spędzania czasu, rozmowa czy oswajanie z nowoczesnością i pomoc w zrozumieniu współczesnego świata może prowadzić do znacznego polepszenia samopoczucia osób starszych. Pomagać możemy nie tylko jako członkowie rodziny lub znajomi czy sąsiedzi, ale także jako wolontariusze organizacji pozarządowych. Jak zatem zwalczać problem samotności starszych ludzi?

  • Spędzać z osobą starszą jak najwięcej czasu
  • Pomagać w zrozumieniu nowych technologii i zasad, które rządzą współczesnym światem
  • Zachęcać do lubianych wcześniej i porzuconych aktywności i rozrywek – spacerów, gier towarzyskich, czytania książek, poznawania nowych ludzi
  • Pomagać w codziennym funkcjonowaniu – np. podczas zakupów czy porządków

Tych kilka prostych kroków pozwoli na przywrócenie sił witalnych seniora i zachęcenie go do odkrywania świata, którego wcześniej nie znał. Dzięki temu poczucie izolacji i osamotnienia stanie się mniej uciążliwe, a osoba starsza będzie mogła znów funkcjonować w społeczeństwie.

logo big

ul. Spółdzielcza 1A

98-100 Łask

phone +48 42 203 94 53

msg bok@over-clean.pl