Rehabilitacja osób starszych

Wiele osób w podeszłym wieku rezygnuje z różnych działań i stopniowo odsuwa się w cień, kiedy zauważa u siebie skutki procesu starzenia. Jest to błąd ponieważ, aktywność fizyczna seniorów znacznie poprawia jakość ich życia, oraz wspiera profilaktykę wielu chorób. W ten sposób umożliwiają oni sobie pełną sprawność na dłużej.

Rehabilitacja osób starszych wymaga dużego zaangażowania, ponieważ  z wiekiem zmniejsza się ich sprawność fizyczna. Organizm jest bardziej podatny na kontuzje i wolniej się regeneruje, dlatego profesjonalnie prowadzona rehabilitacja jest  tak ważnym elementem leczenia i rekonwalescencji. W dużej mierze ma na celu osiągnięcie pełnego zdrowia, powrotu do samodzielnego funkcjonowania, maksymalne usprawnienie, lub zmniejszenie dyskomfortu w chorobiePozwala na odpowiednie odbudowywanie siły i przezwyciężanie niepełnosprawności. Dobrze prowadzona rehabilitacja powinna polegać na aktywizowaniu chorego, a ćwiczenia przez niego wykonywane powinny być równocześnie łagodne i skuteczne.

W przypadku chorych leżących musimy zadbać o odpowiednie pozycje ułożeniowe. Sadzanie i wstawanie z pacjentem, musi być bezpieczne zarówno  dla chorego jak  i opiekuna. Istotne jest także uruchamianie kończyn po urazie, złamaniu czy endoprotezie stawu. W tym przypadku należy stopniowo powiększać zakres ruchu w stawach i stosować narastające obciążanie, by wzmacniać siłę mięśni. Może to być nauka chodzenia o kulach, trening wejścia po schodach czy przesadzania się z łóżka na wózek inwalidzki. Ważnym, elementem w rehabilitacji jest trening czynności życia codziennego, który polega na ćwiczeniu samodzielnego ubierania się, radzenia sobie w toalecie czy przygotowywania posiłków.

 

Powrót do domu – co z fizjoterapią?

Seniorzy, którzy wracają do domu po hospitalizacji mają utrudniony dostęp do fachowej rehabilitacji, która powinna rozpocząć się jak najszybciej. Powinniśmy jednak poszukiwać pomocy w przychodniach rehabilitacyjnych. Utrudnienia mogą wystąpić w postaci  długich  kolejek, oraz nie zawsze jakość usługi jest odpowiednia z naszymi oczekiwaniami. Zabieg fizjoterapeutyczny w domu powinien być wykonany przez osobę, której całkowicie ufamy. Atutem takich wizyt jest niewątpliwie komfort i poczucie bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrane techniki rehabilitacyjne i ćwiczenia wykonywane pod okiem specjalisty mogą powstrzymać rozwój chorób układu krążenia, usprawnić poruszanie i zachować kondycję.

 

Negatywne skutki braku ruchu

Bezruch, ma negatywny wpływ na zdrowie seniora. Osłabieniu ulega sprawność układu sercowo-naczyniowego oraz spada jego wydolność. Dłuższe leżenie mocno upośledza układ mięśniowo-szkieletowy, co może  doprowadzić do zaniku mięśni, które ograniczą nam ruchomości w stawach i przykurcze. Szybko postępuje odwapnienie kości, co sprzyja osteoporozie. Bezruch upośledza trawienie i wchłanianie pokarmów, a także utrudnia oddawanie moczu i stolca. Wszystkie te czynniki prowadzą do pogorszenia nastroju.

Powrotowi do pełni sił nie sprzyjają zmiany fizjologiczne takie jak:

  • osłabiona równowaga
  • zaburzenia krążenia,
  • mniejsza zdolność oddechowa,
  • mniejsza zręczność,
  • dłuższy czas reakcji,
  • mniejsza siła mięśni,
  • ograniczona ruchomość stawów.

 

Zalety aktywizacji osób starszych

Badania dowodzą, że regularna, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna zbawiennie wpływa na zdrowie i samopoczucie seniorów. Dlatego właściwa rehabilitacja osób starszych jest tak istotna.

logo big

ul. Spółdzielcza 1A

98-100 Łask

phone +48 42 203 94 53

msg bok@over-clean.pl