Jak przystosować mieszkanie do potrzeb osoby starszej?

Mieszkanie osoby starszej powinno być urządzone w taki sposób, by w jak największym stopniu ułatwiało jej funkcjonowanie. Zarówno układ mebli, sposób przechowywania rzeczy, ubrań, jedzenia i leków jest istotny, jeśli chodzi o odpowiednią opiekę nad seniorem.

W podeszłym wieku codzienne czynności zaczynają sprawiać trudność. Osoby starsze nie radzą sobie z domowymi obowiązkami z taką sprawnością, jak dawniej, coraz częściej trudność sprawia utrzymanie odpowiedniej czystości i porządku, mieszkanie staje się ciasne i mniej wygodne.

 

Jak urządzić mieszkanie dla starszej osoby?

Seniorzy mają zupełnie inne potrzeby, niż osoby młode. Wiele elementów wystroju mieszkania na starość może okazać się zbędnych, a nawet zawadzających codziennemu życiu. W mieszkaniu starszej osoby powinno być jak najmniej tkanin na podłodze, na których można się poślizgnąć – np. niewielkich dywaników. W miarę możliwości i potrzeb seniora należy też w odpowiednich miejscach zamontować uchwyty – np. w łazience lub w sypialni, by łatwiej było się podnieść. Istotna jest też kwestia przechowywania jedzenia, ubrań oraz rzeczy codziennego użytku. Odpowiednie ułożenie ich w szafach, a nawet oznaczenie poszczególnych mebli w charakterystyczny sposób pomoże odnaleźć się między innymi osobom cierpiącym z powodu demencji.

 

Wzorcowe mieszkanie seniora

Z wiekiem pogorszeniu ulega nie tylko słuch, ale i wzrok. W związku z tym należy zadbać, by w mieszkaniu seniora było zamontowane odpowiednie oświetlenie, które umożliwi prawidłowe funkcjonowanie osobie starszej w godzinach wieczornych. Ważne jest, by zminimalizować problematyczne przestrzenie w mieszkaniu – tak, by senior nie musiał ani dźwigać, ani wspinać się w wysokie miejsca, narażając się na potencjalny upadek. Wszystko powinno być uporządkowane i umieszczone „pod ręką”, w taki sposób, by osobie starszej było wygodniej. Warto wyposażyć mieszkanie w sprzęty, które będą proste w obsłudze dla seniora – nieskomplikowane radio, telewizor, sprzęty kuchenne czy telefon.

 

Łazienka dla seniora

Odpowiednie wyposażenie łazienki dla seniora jest bardzo ważne, by osoba starsza czuła się w niej komfortowo i bezpiecznie. Komponując wyposażenie pamiętajmy, by zaopatrzyć łazienkę w maty antypoślizgowe, uchwyty i klamki umieścić na odpowiedniej wysokości i zadbać, by senior miał w niej odpowiednio dużo miejsca i przestrzeni. Jeśli w łazience jest prysznic, możemy dokupić do niego odpowiednie siedzisko, by ułatwić kąpiele.

 

Kuchnia dla seniora

Odpowiednio wyposażyć możemy także kuchnię osoby starszej. Funkcjonalna przestrzeń zaopatrzona w szuflady i szafki może zostać wykorzystana w taki sposób, by seniorowi jak najwygodniej korzystało się z kuchni. Wysokie taborety lub wysuwane krzesła również okażą się pomocne, ponieważ zapobiegną długiego stania w jednym miejscu. Kuchnia powinna być wyposażona w funkcjonalne przyborniki, uchwyty i tekstylia, które jak najbardziej usprawnią codzienne jej użytkowanie. Jeśli osoba starsza mieszka sama, z pewnością będzie jej wtedy wygodniej utrzymać czystość i porządek.

logo big

ul. Spółdzielcza 1A

98-100 Łask

phone +48 42 203 94 53

msg bok@over-clean.pl