Zatrudnianie opiekunki dla osoby starszej – na co zwrócić uwagę?

Zatrudnianie opiekunki dla osoby starszej – na co zwrócić uwagę?

Osoby starsze często wymagają specjalistycznej opieki. Nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić im ją samodzielnie, podobnie jak w większości przypadków nie są oni w stanie zaopiekować się sami sobą. Na pomoc przychodzą wtedy wykwalifikowani opiekunowie i pielęgniarki. Dzięki nim możemy być spokojni, że nasi bliscy pozostają w dobrych rękach. Na jakie aspekty należy zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego opiekuna?

Zatrudnienie opiekunki do osoby starszej

Istnieje wiele przypadków, w których rodzina i najbliższe osoby nie są w stanie pomóc samodzielnie seniorom. Wielu z nich zmaga się z chorobami i dolegliwościami, które wymagają stałej i systematycznej opieki, a niejednokrotnie również specjalistycznej wiedzy, która pozwala na unikanie podstawowych błędów. Gdy osoba starsza cierpi na demencje lub choroby przewlekłe, nie jest w stanie opiekować się sobą sama. W takich chwilach bardzo często z pomocą przychodzą wykwalifikowani opiekunowie, którzy wyręczają rodzinę i zapewniają seniorom bezpieczeństwo i spokój codziennego bytu.

Kryteria w zatrudnianiu opiekuna

Gdy zdecydujemy się na zatrudnienie opiekunki dla osoby starszej, powinniśmy zadać sobie kilka podstawowych pytań. Czy potrzebujemy do pomocy osoby o specjalistycznych kwalifikacjach, np. pielęgniarkę, czy jedynie osobę zajmującą się pomocą przy codziennych czynnościach, takich jak sprzątanie, prasowanie, gotowanie i doglądanie starszej osoby. Następnie powinniśmy zastanowić się, czy opiekuna zatrudnić przez profesjonalną agencję, czy skorzystać z polecenia rodziny lub przyjaciół. Z całą pewnością ten ostatni sposób jest skuteczny ze względu na częstokroć wieloletnie już zaufanie zdobyte do konkretnego opiekuna. Niestety nie zawsze możemy liczyć na tego typu polecenie – w takich sytuacjach z pomocą przychodzą profesjonalne agencje.

Zatrudnienie opiekunki do chorego

W przypadku osób starszych, które chorują i potrzebują bardziej specjalistycznej opieki, z pomocą przyjść mogą między innymi pielęgniarki środowiskowe. Z ich usług może skorzystać niemal każdy. Pielęgniarki nie tylko zajmą się odpowiednim podaniem leków, zastrzyków czy zmianą opatrunków, ale też doradzą w kwestiach zdrowotnych. Niejednokrotnie jednak wizyty pielęgniarek środowiskowych nie są wystarczające – wtedy możemy zastanowić się nad dodatkową opieką wykwalifikowanego opiekuna.

Jak zatrudnić opiekunkę do osoby starszej?

W przypadku, w którym opieramy się jedynie na ogłoszeniu, a nie rekomendacjach znajomych i rodziny, warto umówić się z daną osobą na wstępne spotkanie lub rozmowę telefoniczną. Dzięki temu jesteśmy w stanie przeprowadzić wywiad i poznać kwalifikacje danej osoby. Możemy zadawać pytanie o doświadczenie przy pracy z osobami starszymi, a nawet poprosić o kontakt do poprzednich rodzin, którym opiekunka świadczyła swoje usługi. To pozwoli nam na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego i poznanie opinii o danej osobie. Co za tym idzie, będziemy wiedzieli, czy opiekun jest godny zaufania.

Wybór odpowiedniego opiekuna

Jak wiadomo, każdy człowiek ma inny charakter. Osoby starsze bardzo często okazują się być trudne we współpracy na co dzień. W związku z tym bardzo ważne jest dopasowanie charakteru opiekuna do usposobienia osoby, którą ma się zajmować. To pozwoli nam na uniknięcie potencjalnych nieporozumień i trudności w relacjach zarówno z opiekunem, jak i osobą starszą.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.