Pozbywanie się plam i zapachu wymiocin z kanapy w kilku prostych krokach

Pozbywanie się plam i zapachu wymiocin z kanapy w kilku prostych krokach

Wyzwania, z jakimi zmagają się opiekunowie osób starszych wiążą się często ze sprzątaniem trudnych do wywabienia plam i zanieczyszczeń. Jednym z najbardziej problematycznych zabrudzeń są ślady po wymiotach, które nieraz sprawiają niemały kłopot podczas sprzątania. Jak radzić sobie w podobnej sytuacji i jakich środków używać, by pozbyć się śladów oraz uporczywego zapachu wymiocin?

Istnieją dwie szkoły w sztuce sprzątania pomieszczeń mieszkalnych podczas opieki nad osobami starszymi. Jedna z nich zakłada, że wszystko da się doprowadzić do porządku domowymi sposobami. Druga zaś kładzie nacisk na gotowe, specjalistyczne środki, które rozprawiają się z brudem dzięki mocnym chemicznym składom. Co zatem wybrać?

Plamy z wymiocin na kanapie

Czym usunąć plamy po wymiocinach? Istnieje kilka prostych kroków, które podpowiedzą nam, jak w najprostszy sposób pozbyć się tych uporczywych zabrudzeń.

  1. Staraj się usunąć plamę jak najwcześniej, najlepiej w momencie, kiedy jest ona świeża. W przeciwnym wypadku im dłużej zabrudzenie pochodzenia biologicznego będzie pozostawało na zanieczyszczonej powierzchni, tym ciężej będzie doprowadzić ją do stanu czystości.
  2. Z pomocą może przyjść boraks – zwany również tetraboranem lub czteroboranem sodu. Ten naturalny środek doskonale sprawdza się w walce z uporczywym brudem i plamami. Nieorganiczny związek chemiczny w połączeniu z wodą lub z sodą oczyszczoną (w proporcji łyżka na trzy szklanki wody lub łyżka do łyżki sody oczyszczonej) fantastycznie radzi sobie z bardzo ciężkimi do zmycia plamami.
  3. Innym sposobem na plamy z wymiocin jest mieszanka dwóch szklanek wody, łyżki tradycyjnego płynu do mycia naczyń oraz łyżki octu. Tak sporządzonym detergentem możesz wyprać zabrudzone miejsce – zneutralizujesz w ten sposób zarówno plamę, jak i nieprzyjemny zapach.
  4. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie dwóch powyższych sposobów, opisanych w punktach 2 i 3. Dzięki podwójnemu sprzątaniu zanieczyszczenia, będziesz mieć pewność, że nie tylko pozbywasz się plamy, ale też zarazków zgromadzonych w jej obszarze.
  5. Do środków czyszczących możesz ponadto dodać kilka kropel olejku herbacianego. Zabija on zarazki w sposób naturalny.

Czym usunąć zapach wymiocin z kanapy?

Kwasy zawarte w wymiotach mogą wedrzeć się głęboko w tkaninę i na stałe ją uszkodzić. Aby tego zapobiec, należy zareagować w miarę możliwości jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, by przy sprzątaniu zabrudzeń pochodzenia biologicznego, takich jak wymiociny, zachować podstawowe zasady higieny – sprzątanie powinno się odbywać przynajmniej w ochronnych rękawiczkach jednorazowego użytku. Zapach wymiocin – jak się go pozbyć? Jest to proces trudny, jednak nie niemożliwy do wykonania. Postępując zgodnie z instrukcjami dotyczącymi czyszczenia plam z wymiocin, powinniśmy uzyskać dodatkowy efekt w postaci zabicia niechcianego zapachu. Jeśli jednak proces ten nie poskutkuje za pierwszym razem, należy powtarzać czynności aż do skutku.

Zapach wymiocin – usuwanie

Jednym z domowych sposobów usuwania zapachu wymiocin jest wtarcie (po dokładnym oczyszczeniu powierzchni) w wyczyszczone miejsce mąki kukurydzianej, a następnie po kilku godzinach spłukanie go wodą. Jeśli domowe sposoby nie przyniosą jednak zamierzonego skutku, a uporczywy fetor wciąż będzie unosił się w miejscu, które posprzątaliśmy, nie należy się poddawać. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się gotowe, chemiczne neutralizatory zapachów, które kupimy w niemal każdym sklepie z detergentami.

Problematyczne powierzchnie

Ciężkie i problematyczne zabrudzenia wymagają doświadczenia w czyszczeniu różnego rodzaju powierzchni. Nie są to jednak zanieczyszczenia, z którymi nie można byłoby poradzić sobie samodzielnie. Dzięki prostym wskazówkom i gotowym preparatom w niedługim czasie pozbędziemy się niechcianych plam oraz zapachów.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.