Odleżyny i odparzenia u osób starszych leżących – jak zapobiegać i leczyć?

Odleżyny i odparzenia u osób starszych leżących – jak zapobiegać i leczyć?

Osoby starsze, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej, ze względu na swój podeszły wiek, dolegliwości lub przebyte choroby, narażone są na powstawanie bolesnych odleżyn. Opiekunowie seniorów leżących powinni zdawać sobie sprawę z zagrożeń związanych z brakiem ruchu swoich podopiecznych. Na szczęście odleżynom można zapobiegać, a gdy już powstały, można z nimi skutecznie walczyć. Jak zapobiegać odleżynom i leczyć je u osób starszych?

Odleżyny u starszych ludzi

Odleżyny to zmiany skórne powstające wskutek długotrwałego ucisku tkanki i części kostnej – najczęściej pojawiające się jako konsekwencja długiego pozostawania osoby chorej w pozycji leżącej. Odleżyny bardzo często występują w miejscach na ciele, które stykają się z podłożem, takich jak pośladki, pięty i kostki lub część krzyżowa. Zmiany te niejednokrotnie są bardzo poważne, pojawiają się owrzodzenia, martwica i istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia rany. Na odleżyny narażone są osoby chore obłożnie, nie mogące samodzielnie się porusza
, ani wstać z łóżka. Istnieje pięć stopni odleżyn w tak zwanej klasyfikacji Torrance’a. Rany zaogniają się stopniowo – począwszy od zaczerwienienia w miejscu odleżyny, które z czasem zaczyna blednąć, poprzez uszkodzenie naskórka i pogłębianie się wgłąb tkanek, aż do stanu martwicy. Ryzyko powstawania odleżyn ocenia się w skali Norton.

Odleżyny – jak im zapobiegać?

Choć ryzyko powstawania odleżyn w przypadku chorób unieruchamiających pacjenta jest wysokie, istnieją sposoby, dzięki którym możemy zapobiec temu procesowi. Właściwa profilaktyka pozwoli uchronić starszą osobę od długotrwałej walki z bolesnymi odleżynami. Odleżyny u starszych ludzi pojawiają się między innymi w wyniku niedoboru witamin, złego odżywiania lub zaburzeń gospodarki białkowej. Wpływ na odleżyny ma również niedokrwistość, niedosuszanie ciała po odbytej kąpieli lub unieruchomienie związane z założeniem cewnika. Aby zapobiegać powstawaniu odleżyn należy:

  • unikać twardych powierzchni, które mogłyby wzmacniać nacisk na miejsca narażone na powstawanie odleżyn (np. twarde wałki)
  • używać specjalistycznych poduszek i ręczników, przystosowanych dla osób starszych unieruchomionych w pozycji leżącej
  • korzystać z materacy przeciwodleżynowych
  • profilaktycznie oklepywać i masować miejsca, które mogą być niedokrwione
  • dokładnie osuszać skórę po każdej kąpieli i natłuszczać ją, aby nie uległa przesuszeniu
  • oglądać skórę osoby starszej każdego dnia, w poszukiwaniu pierwszych oznak odleżyn (zaczerwienienia)

Doskonałą profilaktyką jest natłuszczanie miejsc narażonych na odparzenia i odleżyny specjalistycznymi kremami, zapobiegającymi przesuszaniu skóry i pielęgnującymi ciało, takimi jak krem ochronno pielęgnacyjny Cud Krem Over Clean.

Jak leczyć odleżyny?

Leczenie odleżyn jest procesem długotrwałym, dlatego najlepszym wyjściem jest stosowanie profilaktyki, która zapobiega ich powstawaniu. Gdy jednak dojdzie do momentu, w którym niezbędne jest leczenie, należy dołożyć wszelkich starań, aby stopień odleżyny się nie pogłębiał, a rana była dobrze pielęgnowana. Odleżyny u starszych osób leczy się zwykle stosując opatrunki koloidowe, które naklejane są na ranę na około 7 do 10 dni. Istnieją różne rodzaje opatrunków tego typu, np. plastry hydrożelowe, hydrokoloidowe, poliuretanowe, z jonami srebra lub alginianowe. Ich rodzaj dobiera się do stopnia odleżyny. Należy ponadto skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką, ponieważ głębokie rany powinno leczyć się chirurgicznie.

Odparzenia u starszych osób

Inną dolegliwością, która dotyka osoby w podeszłym wieku, są odparzenia. Są to nieco płytsze rany powstałe w wyniku przegrzania, wysuszenia, otarć, zawilgotnienia ciała itp. Odparzenia u starszych ludzi pojawiają się bardzo często w przypadku, gdy senior jest obłożnie chory i większość czasu lub cały czas spędza w pozycji leżącej. Odparzenia powstają najczęściej w miejscach skłonnych do otarć lub nadmiernego pocenia czy też gromadzenia wilgoci. Możemy zauważyć je więc w pachwinach, na stopach, między fałdami skóry, pod biustem lub pod pachami. U osób starszych wyróżniamy szczególnie często odparzenia w pachwinach oraz odparzenia pieluchowe. Odparzenia pieluchowe u osób starszych powstają w wyniku długotrwałej styczności skóry z moczem lub odchodami, otarć związanych z noszeniem źle dopasowanych pieluch lub wrażliwości skóry na materiał, z jakiego są one wykonane. Odparzenia w pachwinach u starszych osób powstają natomiast najczęściej w wyniku nadmiernej potliwości, otyłości, pozostawanie przez długi czas w niezmienionej odzieży lub niedostateczna higiena. Co stosować na odparzenia u starszych? Z pomocą przyjdą specjalistyczne kremy, opatrunki i maści. Aby wybrać właściwą profilaktykę, należy skonsultować się z lekarzem lub pielęgniarką.

Jak zapobiegać odparzeniom?

Jako profilaktykę w zapobieganiu odparzeniom można stosować kremy natłuszczające po kąpieli, bardzo ważne jest również dokładne oglądanie osoby starszej i dbanie o jej właściwą higienę. Pomocne jest również noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych tkanin i bezszwowej bielizny. W miejscach narażonych na powstawanie odparzeń profilaktycznie możemy stosować kremy takie jak Cud Krem z Over Clean.

Zdrowie seniora leżącego

Osoby starsze pozostające w pozycji leżącej narażone są na wiele dolegliwości, w tym na odleżyny i odparzenia. Opieka nad seniorem leżącym wymaga dokładnej profilaktyki i dbaniu nie tylko o dobre samopoczucie osoby starszej, ale też doglądaniu jego potrzeb związanych z higieną, wygodą i ubiorem.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.