Jak usunąć zapach ludzkiego moczu z materaca?

Jak usunąć zapach ludzkiego moczu z materaca?

W sytuacjach, w których mamy do czynienia z osobami dotkniętymi podeszłym wiekiem lub chorobami uniemożliwiającymi całkowitą sprawność psychiczną i fizyczną, powinniśmy być przygotowani na różne okoliczności. Opieka nad osobami starszymi wiąże się niejednokrotnie z koniecznością usuwania przykrego zapachu z tkanin oraz materacy. Podpowiadamy, jak radzić sobie z plamami wykorzystując domowe sposoby lub z jakich profesjonalnych środków czystości korzystać w podobnych okolicznościach.

Mocz, bez względu na to czy mamy do czynienia ze zwierzyną czy ludźmi, zostawia po sobie widoczne i wyczuwalne ślady. Przykry zapach utrzymujący się w pomieszczeniu jest jednak możliwy do usunięcia, podobnie jak powstałe plamy. Jakich środków używać, żeby wywabić plamy moczu powstałe na materacu, a czego unikać? Odpowiedzi na te pytania są prostsze, niż się wydaje.

Usuwanie zapachu moczu ludzkiego

Bardzo częstą sytuacją, z jaką mają do czynienia opiekunowie osób starszych jest ich problem z utrzymywaniem moczu. Demencja wielokrotnie doprowadza osoby wiekowe do oddawania moczu w miejscach do tego nie przeznaczonych, przez co opiekunowie zmagają się niejednokrotnie z problemem usuwania śladów i przykrego zapachu z tkanin, materacy oraz innych powierzchni. Zapach moczu na materacu lub plama z moczu na kanapie to problem, z którym jesteśmy w stanie uporać się przy pomocy domowych metod, możemy jednak sięgnąć również po środki specjalistyczne, które ułatwią nam pracę nad czyszczeniem.

Jak usunąć zapach moczu z materaca

Podobnie jak w przypadku krwi, tak w styczności z plamami powstałymi wskutek nietrzymania moczu na ratunek przychodzi zimna woda. To pierwszy krok do usunięcia plam po moczu na kanapie czy zapachu moczu z materaca. Należy pamiętać, że podczas sprzątania powinno się zabezpieczyć dłonie, tak by skóra nie miała styczności z czyszczoną powierzchnią. Podstawowym produktem, w jaki powinno się zaopatrzyć przed czyszczeniem, są jednorazowe rękawiczki. Dokładnie oczyszczoną przez ręczniki papierowe bądź ścierkę powierzchnię należy najpierw bardzo dokładnie wymyć zimną wodą. Dzięki temu zmniejszone zostaje stężenie moczu na kanapie lub innej zanieczyszczonej przestrzeni.

Jak usunąć plamę z moczu na kanapie

Często w celu wywabienia przykrego zapachu moczu z pomieszczenia wiele osób decyduje się na użycie chemicznych odświeżaczy powietrza lub kadzideł czy świec zapachowych – jest to błąd. Przede wszystkim powinniśmy się skupić na dokładnym oczyszczeniu zabrudzonej powierzchni, a dopiero później dokładnie pomieszczenie przewietrzyć i ewentualnie pomyśleć o dalszym odświeżaniu. Znane są domowe sposoby, które zalecają używanie octu, sody oczyszczonej bądź cytryny – nie zawsze jednak takie metody okażą się skuteczne. Soda oczyszczona i cytryna mają właściwości wybielające, niejednokrotnie jednak środki te nie wystarczają, żeby pozbyć się przykrego zapachu i plam w całości. Zatem jak usunąć plamę z moczu na kanapie, by można było przebywać w pomieszczeniu i nie odczuwać dyskomfortu związanego z nieprzyjemnym zapachem?

  • Należy przemyć osuszone uprzednio miejsce okładem z zimnej wody, dzięki czemu zmniejszymy stężenie moczu w tkaninie.
  • W przypadku niektórych tkanin, możemy delikatnie oczyścić plamę przy pomocy nadtlenku wodoru, popularnie znanego jako woda utleniona.
  • W większości przypadków najprostszym krokiem, który pozwoli nam oczyścić zanieczyszczoną powierzchnię, będzie zastosowanie gotowych chemicznych środków czyszczących, które nie tylko wywabiają plamy, ale też niwelują przykry zapach.
  • Często polecaną mieszanką jest złączenie z wodą tak zwanego boraksu – soli sodowej kwasu borowego o słabych właściwościach. Zmieszanie tych dwóch składników doprowadzi do powstania pasty, przy pomocy której z łatwością wyczyścimy ślady.
  • Jednym z domowych sposobów, który pomoże w pozbyciu się zapachu moczu z tkanin jest wcieranie w plamę mąki kukurydzianej, a następnie spłukanie jej wodą.

Czyszczenie trudnych plam

Opieka nad starszymi osobami wiąże się często z obowiązkiem pozbywania się trudnych do zmycia plam i zabrudzeń. Najczęściej jednak proste, domowe sposoby zawodzą i należy skorzystać z profesjonalnych preparatów do czyszczenia. Jednym ze skutecznych środków, dostępnych na rynku, przeznaczony do usuwania plam organicznych, w tym plam z moczu i kału, jest płyn Urine Free.  To ekologiczny detergent, który usuwa plamy i neutralizuje zapach zabrudzeń pochodzenia organicznego. W swoim składzie zawiera bioenzymy, które skutecznie działają na kryształki kwasu moczowego. Co więcej, preparat jest bezpieczny i nie alergizuje. Śmiało może być stosowany w pomieszczeniach, w których przebywają nie tylko małe dzieci, ale również osoby starsze. Niewielka ilość płynu Urine Free usuwa zabrudzenia z wszelkiego rodzaju powierzchni. Doskonale czyści plamy z moczu z materacy, tapicerek i różnego rodzaju tkanin. Najczęściej stosowany jest przez opiekunów osób starszych oraz pracowników placówek opiekuńczo-leczniczych.

Polecane produkty:

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.