Jak pozbyć się plam i zapachu moczu z dywanu?

Jak pozbyć się plam i zapachu moczu z dywanu?

Opieka nad osobami starszymi często wiąże się z wieloma wyzwaniami. Wymaga ona nie tylko cierpliwości, ale także wielu umiejętności, które są niezbędne w gospodarstwie domowym, w którym mieszkają osoby starsze i schorowane. Wielokrotnie zdarzają się wypadki, które stanowią nie lada wyzwanie dla opiekunów. Plamy moczu na drewnianej podłodze lub dywanie mogą stanowić jeden z uciążliwych problemów, z którym borykają się często domownicy oraz osoby sprzątające w takich okolicznościach. Istnieje jednak wiele sposobów, które w prosty sposób pozwolą pozbyć się tego uporczywego problemu.

Nawet doświadczone gospodynie i gospodarze stają od czasu do czasu przed problemem, który spędza im sen z powiek. Bardzo często problem ten stanowią uporczywe zabrudzenia, plamy lub roztaczający się wokół pobrudzonego miejsca przykry zapach.

Plamy z moczu na dywanie

Plamy z moczu na dywanie mogą powstać w wyniku nieopatrznego oddania moczu przez osobę starszą, która nie kontroluje w pełni wykonywanych przez siebie czynności fizjologicznych. Osoby, które na co dzień pracują jako opiekunowie starszych i niedołężnych ludzi, doskonale znają ten problem. Bardzo często zdarza się on w przypadku demencji lub Alzheimera. Jak zatem w najprostszy sposób usunąć plamy z moczu z dywanu? Domowe sposoby zalecają zwykle użycie zimnej wody połączonej z octem, a następnie zasypanie plamy sodą oczyszczoną. Po kilku godzinach powstała papka zmieni kolor na żółty i zaschnie – to znak, że można plamę odkurzyć i zapomnieć, że kiedykolwiek powstała.

Plamy z moczu na drewnianej podłodze

Nieco bardziej uciążliwe mogą stać się plamy z moczu na drewnianej podłodze. Jeśli plama jest świeża, właściwie nie ma problemu – wystarczy usunąć mocz przy pomocy ręczników papierowych i umyć podłogę gorącą wodą zmieszaną z odrobiną proszku do prania. Jeśli jednak mamy do czynienia z zaschniętą plamą, która ma już ponad kilka godzin, sprawa staje się nieco bardziej skomplikowana. W takich wypadkach zaleca się zastosowanie specjalnych chemicznych detergentów, przeznaczonych do czyszczenia powierzchni drewnianych lub paneli podłogowych. Dokładnie oczyszczoną i osuszoną podłogę powinniśmy następnie naolejować specjalnie do tego przeznaczonym preparatem.

Zapach moczu na dywanie

Plamy z moczu na dywanie są nie tylko uciążliwe pod kątem sprzątania, ale także ze względu na długo utrzymujący się w pomieszczeniu, ostry i nieprzyjemny dla nosa zapach. Aby pozbyć się odoru moczu należy przede wszystkim dokładnie oczyścić zabrudzoną powierzchnię. Jeśli nie zrobimy tego wystarczająco dobrze, plamy mogą nie zostać wywabione całkowicie, a nieprzyjemny zapach może utrzymywać się jeszcze przez wiele dni. Zapach moczu w mieszkaniu to charakterystyczny problem, z którym borykają się opiekunowie osób starszych. Nie jest on jednak niemożliwy do usunięcia. Jeśli będziemy przywiązywać wagę do ogólnego porządku i zasad zachowania czystości w mieszkaniu, w którym przebywa starsza osoba, przykry zapach uda się szybko zneutralizować.

Czym usunąć zapach moczu z dywanu?

Domowe sposoby radzą by z przykrymi zapachami moczu walczyć środkami takimi jak woda utleniona, soda oczyszczona, amoniak zmieszany z mydłem, ocet czy nawet płyn do płukania ust lub mąka kukurydziana. Poza domowymi sposobami możemy oczywiście sięgnąć po sprawdzone detergenty chemiczne – należy jednak upewnić się, czy dany środek może być zastosowany do rodzaju tkaniny, która jest przez nas czyszczona. Jednym ze środków, które mogą przyjść nam z pomocą jest neutralizator zapachu moczu ludzkiego. Gotowe neutralizatory w formie spryskiwacza kupić możemy w sklepach z detergentami chemicznymi lub w sklepach internetowych. Najczęściej jest to najbardziej skuteczny i najprostszy środek, dzięki któremu będziemy w stanie pozbyć się niechcianych zapachów.

Problematyczne zanieczyszczenia

Opieka nad osobami starszymi wiąże się z wieloma wyzwaniami. Ze względu na rozmaite dolegliwości, z jakimi borykają się starsi ludzie, nie zawsze są oni w stanie kontrolować wszystkie swoje odruchy. Sprawia to, że w mieszkaniu pojawiają się często zanieczyszczenia związane z brakiem kontroli nad czynnościami fizjologicznymi, takimi jak oddawanie moczu. Uporczywe plamy oraz unoszący się w mieszkaniu charakterystyczny, ostry zapach mogą stanowić nie lada wyzwanie dla osób sprzątających. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym sprzątanie podobnych zanieczyszczeń staje się z dnia na dzień coraz łatwiejsze.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.