8 najlepszych ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób starszych leżących

8 najlepszych ćwiczeń rehabilitacyjnych dla osób starszych leżących

Osoby starsze, które powracają do swoich domów ze szpitala po przebytych chorobach lub urazach, wymagają specjalistycznej, często długotrwałej i stałej opieki. Również w chorobach przewlekłych niezbędna jest rehabilitacja, która pomaga seniorom w prawidłowym funkcjonowaniu.

Ćwiczenia dla osoby leżącej

Rekonwalescencja po wypadku lub po przebiegu choroby to proces długotrwały i wymagający ogromnego nakładu pracy i wysiłku. W powrocie do zdrowia bardzo pomocne mogą okazać się niejednokrotnie proste ćwiczenia rehabilitacyjne, które, powtarzane regularnie, już w niedługim czasie pomagają zobaczyć pierwsze efekty. Rehabilitacja chorego leżącego wymaga specyficznego zestawu ćwiczeń, które skutkują szybszym powrotem do zdrowia. Ćwiczenia w pozycji leżącej, a następnie w pozycji siedzącej i stojącej są niezbędne w procesie rekonwalescencji. Mają one ogromny wpływ na:

 • Prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo szkieletowego
 • Prawidłowe procesy trawienne
 • Wydolność układu oddechowo-krążeniowego
 • Oddawanie moczu i stolca

Ćwiczenia ogólnorozwojowe w pozycji leżącej

Tak zwana hipokinezja, a więc niedobór ruchu, daje o sobie znać w organizmie już po 24 godzinach bezruchu. Stan ten pogłębia się wraz z czasem spędzonym w stanie unieruchomienia. W związku z tym, dla osób chorych lub pozostających w pozycji leżącej po przebytych urazach i chorobach, niezwykle ważne jest zachowanie ruchu, aby ciało mogło nadal funkcjonować w sposób prawidłowy. W doborze odpowiednich
wiczeń może pomóc fizjoterapeuta, który podpowie, jak rehabilitować osobę leżącą. Inne bowiem będą ćwiczenia odpowiednie dla osób leżących po udarze, a inne dla pacjenta leżącego w łóżku ze względu na odmienne okoliczności. Najlepsze i najprostsze
wiczenia ogólnoruchowe w pozycji leżącej to:

 1. Ćwiczenia chwytne, usprawniające uchwyt mięśniowy
 2. Zgięcia w stawach ramiennych, przywodzenie i odwodzenie ramion
 3. Zgięcia w stawach łokciowych
 4. Zgięcia w stawach kolanowych
 5. Odwodzenie i przywodzenie kończyn dolnych
 6. Zgięcia w stawach biodrowych z podporem (np. w postaci ręcznika)

Ćwiczenia izometryczne w pozycji leżącej

W rehabilitacji osoby starszej leżącej pomocne mogą okazać się również ćwiczenia izometryczne, których celem jest napinanie i rozluźnianie poszczególnych mięśni. Istotna jest tutaj ilość powtórzeń, technika, z jaką wykonuje się poszczególne ćwiczenia oraz ich czas. Ćwiczenia izometryczne nie wymagają stosowania dodatkowych sprzętów, obciążeń czy przyrządów. Polegają wyłącznie na napinaniu i rozluźnianiu wybranych mięśni ciała, takich jak mięśnie grzbietu, brzucha, nóg, szyi czy rąk. W ustaleniu, jaki zestaw ćwiczeń będzie najbardziej efektowny w przypadku chorego rehabilitacji pacjenta leżącego w łóżku, z pewnością pomocna będzie konsultacja z fizjoterapeutą. W pozycji leżącej najłatwiej wykonać będzie ćwiczenia izometryczne mięśni brzucha:

 1. Leżąc na plecach staramy się minimalnie podnieść klatkę piersiową i szyję, aby znalazły się one maksymalnie 1 cm nad podłożem. Powtarzamy ćwiczenie według zaleceń fizjoterapeuty
 2. W pozycji leżącej delikatnie uginamy nogi w kolanach, stopy trzymając oparte o podłoże lub materac, a ręce trzymając wzdłuż tułowia, oparte na zewnętrznej stronie ud. Staramy się zbliżyć kolana do klatki piersiowej, unosząc nogi

Każde z ćwiczeń izometrycznych, podczas wykonywania, powinno być stosowane przy dużym wkładzie siły. W treningu izometrycznym bardzo istotny jest także oddech, nad którym można pracować stosując ponadto tak zwane ćwiczenia bierne.

Rehabilitacja osoby starszej leżącej

Nieco inny rodzaj ćwiczeń powinny wykonywać osoby w pozycji leżącej po udarze. Rehabilitacja osoby leżącej po udarze jest niezwykle istotna w procesie rekonwalescencji, jednak wymaga nieco szerszej wiedzy. W ćwiczeniach kończyn górnych nigdy nie należy ciągnąć chorego za rękę lub kończynę strony porażonej, aby nie uszkodzić stawów. W cięższych przypadkach chorego należy zgłosić na oddział rehabilitacji neurologicznej.

Rehabilitacja pacjenta leżącego w łóżku

Rehabilitacja osoby chorej, starszej i nieporuszającej się samodzielnie, może wymagać dużych nakładów czasu i pracy. Niemniej jednak, jest ona niezwykle pomocna, a nawet niezbędna w prawidłowym procesie rekonwalescencji. Odpowiedni dobór ćwiczeń jest bardzo ważny w kontekście przebytej choroby – różne dolegliwości generują bowiem odmienne potrzeby. W związku z tym przed rozpoczęciem rehabilitacji na własną rękę najbezpieczniej będzie, jeśli poradzimy się osoby wykwalifikowanej, np. fizjoterapeuty, jaki zestaw ćwiczeń będzie najbardziej odpowiedni dla naszego podopiecznego.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.